مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,3 فروردين 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 2182منبع: ايرنا
کد خبر : 10003470 12:50:00 | 1394/10/16

 معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: اکنون مشترکین برق به ازای هرکیلو وات ساعت مصرف 30 ریال به منظور توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند که افزایش میزان عوارض، می‌تواند در شتاب‌دهی برای گسترش این مهم موثر واقع شود.

 

هوشنگ فلاحتیان اظهار داشت: امروز تامین انرژی‌های تجدیدپذیر گام جدی دولت در این بخش است که نیازمند تامین منابع است و باید در چارچوب بودجه‌های سالیانه پیش‌بینی‌های لازم به عمل آید .

به گفته وی، عوارض قانونی که از مشترکان برق از سال 1393 اخذ می‌شود، برای توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و بهبود و توسعه بهره‌برداری از شبکه‌های برق روستایی به مصرف می‌رسد.
این مقام مسوول تصریح کرد: مبادله قراردادهایی با بخش خصوصی برای ایجاد نیروگاه‌های خورشیدی، حمایت از پرداخت 50 درصد هزینه‌های سلول‌های خورشیدی (که مقرر است بر بام خانه‌ها نصب شود) به صورت بلاعوض و خرید برق تولیدی نیروگاه‌های تجدیدپذیر از دیگر اقدامات پیش‌بینی شده است.
فلاحتیان افزود: افزایش عوارض 30 ریالی یاد شده، در سال‌های آینده می‌تواند زمینه توسعه هر چه بیشتر انرژی‌های تجدیدپذیر را فراهم سازد .
پیش‌تر حمید چیت‌چیان وزیر نیرو گفته بود: تبصره خاصی در این زمینه در بودجه سال آینده درباره حمایت از استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر پیش‌بینی شده که مطابق این تبصره حداقل هفت هزار میلیارد ریال منابع و اعتبارات از محل عوارض متداول کشور برای انرژی‌های نو اختصاص خواهد یافت.
آرش کردی مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توانیر نیز، ظرفیت کنونی نصب شده کشور در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر را فقط یک درصد سبد انرژی برشمرد و پیش‌بینی کرد در افق سال 1400 ظرفیت تولید انرژی نیروگاه‌های تجدیدپذیر به پنج هزار مگاوات برسد.
وی خواستار آن شد که وزارت نیرو با تصویب قواعد و قوانین جهانی در این زمینه، انرژی‌های تجدیدپذیر را جزلاینفک انرژی‌های کشور قرار دهد.
(0)