مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
يكشنبه,26 خرداد 1398
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1324منبع: روابط عمومی توزیع نیروی برق مشهد
کد خبر : 10003434 14:56:00 | 1394/10/13

در مراسم افتتاحيه توسعه طرح فهام توسط مهندس چيت چيان وزير نيرو در شرکت توزيع نيروي برق شهرستان مشهد که با حضور مهندس کردي مدير عامل شرکت توانير و جمعي ديگر از مديران و مسوولان ارشد صنعت برق برگزار شد شروع گسترده نصب کنتورهاي هوشمند آغاز شد.

 

 طرحي با ويژگي‌ها و قابليت‌هاي زياد

وزير نيرو ضمن تشريح ويژگي هاي طرح فهام گفت : در اين طرح کنتورهاي مشترکين به صورت هوشمند بوده و سيستم مخابراتيکه براي اين سيستم ايجاد شده به گونه است که تمام اطلاعات مربوط به مصرف مشترک به مرکز کنترل منتقل مي شود.

با اين اقدام، امکانات زيادي براي صنعت برق فراهم شده است که اولين آن حذف قرائت کنتور در محل است و از مرکز فهام در هر لحظه امکان قرائت وجود دارد. دوم اينکه با اين طرح مي توان بار شبکه را به خوبي کنترل نمود. اگر در زماني با کمبود توليد رو به رو شويم اين امکان وجود دارد که با اطلاع قبلي مشترک بدون اينکه نيازهاي حداقلي مشترکين آسيبي ببيند، محدوديت مصرف ايجاد شود.

وي اضافه  نمود : با اين سيستم قطع برق نخواهيم داشت بلکه طوري کم مي شود که امکان روشن کردن لوازم پرمصرف وجود ندارد و با حداقل تأمين برق، مشترکين مي توانند نيازها اصلي خود را مرتفع کنند.

وي به ديگر ويژگي هاي اين طرح اشاره کرد و گفت : اين سيستم در نقاطي که تلفات وجود دارد و اين تلفات از ميزان استاندراد بالاتر است قابليت تشخيص آن را دارد و مأمورين برق مي توانند براي رفع علت تلفات مراجعه کنند.

 فهام و ارتقاء مديريت شبکه برق

 وزير نيرو در ادامه گفت : ما معتقديم با توجه به گسترش بسيار بالاي شبکه برق کشور اين شبکه با سيستم هاي سنتي قبلي قابل مديريت نيست، بنابراين طرح فهام طرحي مهم براي ارتقاء مديريت شبکه برق براي همه مشترکين مي باشد.

مهندس چيت چيان ضمن بيان جايگاه شهر مشهد به عنوان يک کلان شهر گفت : اين طرح ابتدا در مشهد به بهره برداري رسيده است و خوشحاليم که اولين شهري که در کشور مجهز به اين سيستم شده شهر مقدس مشهد است و اميدواريم اين اقدام وزارت نيرو برکات بسيار زيادي براي کشور داشته باشد.

در اين مراسم مهندس سعيدي مدير عامل شرکت توزيع نيروي برق شهرستان مشهد نيز طي سخناني با نگاهي به چشم انداز جهاني صنعت برق و همچنين تشريح استراتژي و سند چشم انداز 1405 برق مشهد به بيان اهداف و ويژگي هايطرح فهام پرداخت و گفت : ساده سازي فرآيندها، ايجاد قابليت و کارآمدي در پيک سايي و صرفه جويي در هزينه هاي گزاف احداث نيروگاه‌ها، هدايت مشتري به سمت مديريت مصرف و ايجاد قابليت براي کاهش تلفات از جمله ويژگي هاي طرح فهام است.

وي در رابطه با اهداف طرح فهام گفت : اهداف اصلي اين پروژه کاهش تلفات شبکه و مسطح کردن منحنيبار شبکه تعريف شده به نحوي که منجر به افزايش بهره وري شبکه قدرت شود. رسيدن به اين اهداف علاوه بر نياز به زيرساخت هاي شبکه اطلاعاتي از قبيل بستر مخابراتيPLC و GPRS، مستلزم کنتورهاي هوشمندي است که در ارتباط با مرکز کنترل خود قادر به دريافت و ارسال انواع اطلاعات گوناگون مرتبط با قيمت و مقادير مصرف انرژي در ساعات مختلف و قادر به آگاه سازي مشترکين از ميزان مصرف انرژي و قابليت کنترل دستکاري فيزيکي کنتور مي باشد.

وي در ادامه از نصب 2 هزار کنتور هوشمند به عنوان پايلوت و اتمام موفقيت آميز کليه 23 آزمايش که براساس استاندارد شرکت سابا توسط شرکت موننکو بعنوان مشاور انجام شده است در پروژه مشهد خبر داد و گفت : با نصب اين دو هزار کنتور بعلاوه 16000 کنتور AMI که از قبل در کلان شهر مشهد نصب شده بود، بيش از 25 درصد مصرف انرژي شرکت از کنتور AMI مي گذرد همچنين تا 100 مگاوات کاهش پيک به صورت شناسنامه دار از طريق اين طرح قابل کاهش است.

در اين مراسم مهندس هادي مدقق از مديران شرکت سابا و مجري طرح ملي فهام و همچنين مهندس مهران قاسم پور مجري طرح بهينه سازي و کاهش تلفات توزيع برق مشهد نيز در مرکز طرح فهام به صورت عملي به بيان ويژگي هاي طرح پرداختند.

لازم به ذکر است که در اين مراسم علاوه بر وزير محترم نيرو آقاي مهندس کردي مدير عامل شرکت توانير، آقاي مهندس سجادي مدير عامل شرکت سابا و آقاي مهندس متولي زاده مدير عامل شرکت برق منطقه اي خراسان و جمعي ديگر از مديران عامل شرکت هاي توزيع و مقامات محلي شرکت داشتند.

 

 

(0)