مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
سه شنبه,28 اسفند 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 2823منبع: تابناک
کد خبر : 1000277 10:30:00 | 1393/6/17

مرورگر‌ها‌ ذاتا از آن دست‌ نرم‌افزارهایی هستند که منابع سیستم و به ویژه Ram را به شدت به کار می‌گیرند، به ویژه هنگامی که چندین پنجره یا تب را‌ همزمان باز کرده باشید. قطعاً این موضوع می‌تواند بر ‌عملکرد کلی سیستم تأثیر منفی داشته باشد و حتی وب‌گردی را دچار مشکل ‌کند؛ اما راهکار این معضل چیست؟


هم‌اکنون هم کروم و هم فایرفاکس جزو برنامه‌هایی هستند که RAM سیستم را به شدت مغفول می‌کنند؛ هر چند فایرفاکس در استفاده از RAM هنوز بهتر از گوگل کروم عمل می‌کند، ولی هر دو‌ این مرورگر‌ها می‌توانند گاه‌ حتی بیش از یک گیگابایت از حافظه RAM ما را از آن خود کند.

اگر بر روی سیستم خود از میزانی مطلوب از RAM همچون ۴ یا ۸ یا بالا‌تر برخوردار هستید این موضوع شاید زیاد برای شما نگران‌کننده نباشد؛ اما برای آن دسته از کاربرانی که از میزان کمتری از RAM بر روی سیستم خود برخوردار هستند، این امر بسیار حیاتی است.

در اینجا شما را با ابزارهایی آشنا می‌سازیم که می‌توانند به شکل کلی و ویژه استفاده مرورگر‌ها از حافظه RAM شما را بهینه کرده و میزان استفاده از RAM را کاهش دهند. این ابزار‌ها در دو بخش نرم‌افزارهای Desktop و افزونه‌ها برای مرورگر‌ها دسته‌بندی شده است.

چگونه مصرف RAM را در کروم و فایرفاکس کاهش دهیم؟

نرم‌افزارهای Desktop

نرم‌افزارهایی که در زیر معرفی می‌شوند، تلاش دارند تا با استفاده از API های مختلف حافظه سیستم را آزاد کنند. تأثیر آن‌ها بر عملکرد کلی سیستم بسیار مشهود است.

Fireman

این ابزار همان کاری را می‌کند که ویندوز در زمانی که RAM بیش از حد اشغال می‌شود صورت می‌دهد. این ابزار تابع EmptyWorkingSet که یک تابع API در سیستم است را در یک حلقه فراخوانی می‌کند تا حافظه را آزاد کند. تأثیر این ابزار موقتی است و به همین دلیل است که تابع مذکور را در یک حلقه به شکل مداوم فراخوانی می‌کند.

چگونه مصرف RAM را در کروم و فایرفاکس کاهش دهیم؟

در داخل برنامه می‌توانید ‌با استفاده از یک لغزنده، زمان فراخوانی تابع را تعیین کنید. برای دانلود نرم‌افزار می‌توانید به وب‌سایت اصلی آن در اینجا مراجعه کنید. این ابزار به ویژه برای کاربران فایرفاکس مناسب است.

Wise Memory Optimizer

می‌توانید این برنامه را به گونه‌ای تنظیم کنید که در زمانی که حافظه RAM از یک حدی بیشتر به کار گرفته شد، به شکل خودکار اجرا شده و حافظه سیستم را آزاد کند. این ابزار نه یک پروسه ویژه مانند پروسه فایرفاکس بلکه RAM در کلیت آن را بهینه می‌کند.

چگونه مصرف RAM را در کروم و فایرفاکس کاهش دهیم؟

به نظر می‌رسد که این ابزار نیز از همان تابع API که Fireman استفاده می‌کند، بهره می‌برد. برای دانلود ابزار به وب‌سایت اصلی آن در اینجا مراجعه کنید.

SpeedyFox

این ابزار یک ابزار فوق‌العاده است که فایرفاکس، گوگل کروم و بسیاری از ابزارهای دیگر را به روشی متفاوت بهینه می‌کند. به جای آزادسازی مستقیم حافظه، این ابزار پایگاه داده‌های این برنامه‌ها را بهینه‌سازی می‌کند.

چگونه مصرف RAM را در کروم و فایرفاکس کاهش دهیم؟

این امر منجر به آن می‌شود که با سبک شدن پایگاه داده‌های این نرم‌افزارها، سرعت بارگذاری آن‌ها بیشتر شده و در عین‌ حال مصرف RAM آن‌ها به شکل چشمگیری کاهش یابد. برای دانلود ابزار به وب‌سایت اصلی آن در اینجا مراجعه کنید.

افزونه‌ها برای مرورگرها

این افزونه‌ها رم را به شکل کلی و با فراخوانی API ها آزاد نمی‌کنند، بلکه مرورگرها را به شکلی متفاوت بهینه‌سازی می‌کنند.

Free Memory (فایرفاکس)

این افزونه در واقع یک رویه برای صفحه about:memory در فایرفاکس است. با این افزونه می‌توانید مستقیم‌ ابزارهای موجود در این صفحه را یافته و دستورهای لازم را از جمله آزادسازی حافظه اجرا کنید.

چگونه مصرف RAM را در کروم و فایرفاکس کاهش دهیم؟

لینک دانلود افزونه

Tab Hibernate (گوگل کروم)

این افزونه تب‌های غیرفعال یعنی آن دسته‌ای که برای مدت زمانی مشخص بیکار بوده‌اند، به حالت Sleep می‌برد و در نتیجه به آزاد شدن حافظه RAM کمک می‌کند.

لینک دانلود افزونه

The Grate Suspender (گوگل کروم)

این افزونه یک تب یا همه تب‌ها را در یک پنجره کروم به حالت تعلیق در‌می‌آورد. این کار تب‌ها را بدون آنکه آن‌ها را ببندد، Unload می‌کند.

چگونه مصرف RAM را در کروم و فایرفاکس کاهش دهیم؟

لینک دانلود افزونه

Unload Tab (فایرفاکس)

این افزونه می‌تواند به شکل خودکار یا بنا به درخواست شما تب‌ها را Unload کند. همچنین از تنظیمات قدرتمندی برای کنترل Unload کردن تب‌ها برخوردار است.

چگونه مصرف RAM را در کروم و فایرفاکس کاهش دهیم؟

لینک دانلود افزونه

این‌ها ابزارهای خارجی برای مدیریت RAM در فایرفاکس و کروم هستند. نکته آخر اینکه می‌توانید از ابزارهای داخلی این مرورگرها نیز برای این منظور استفاده کنید. در فایرفاکس about:memory و در گوگل کروم chrome://memory-redirect/ را در نوار آدرس وارد کنید تا به این ابزارها دسترسی پیدا کنید.

(0)