مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,24 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1522منبع: روزنامه خراسان
مطالب خواندنی > کامپیوتر

رايانه‌ها داغ مي‌کنند

کد خبر : 10002164 11:14:00 | 1394/2/2

چند روش ساده اما موثر براي داشتن رايانه‌اي خنک‌تر

در فصل گرما، بالا رفتن حرارت رايانه و تجهيزات الکترونيکي، يکي از مشکلات شايع کاربران رايانه محسوب مي‌شود. البته اين مشکل محدود به رايانه‌ها نمي‌شود و حتي ممکن است گوشي‌هاي تلفن همراه هوشمند، تبلت‌ها و خيلي از لوازم الکترونيکي ديگر در اين فصل داغ کرده و عملکرد ضعيف‌تر، غيرقابل پيش‌بيني و يا حتي پرخطايي از خود نشان دهند. ممکن است برخي از کاربران به سبب موقعيت جغرافيايي و آب و هواي محيطي، هرگز مشکل داغ کردن رايانه را تجربه نکنند اما با اين وجود بيشتر مناطق جغرافيايي کشورمان، پتانسيل تجربه دماي بيش از حد گرم را براي رايانه‌ها دارد. از اين رو بد نيست که وضعيت دماي رايانه خود را در نظر بگيرد. براي مانيتور کردن وضعيت دماي رايانه، نرم‌افزارهاي گوناگوني طراحي شده‌اند. يکي از نمونه‌هاي ساده و کارآمد اين نرم‌افزارها، HWMonitor است. مي‌توانيد اين نرم‌افزار را براي ويندوز از نشاني زير دريافت کنيد:

http://goo.gl/5FOyRu

البته اين نرم‌افزار لزوما بهترين نيست و مي‌توانيد نرم‌افزارهاي مشابه و غير رايگاني را بيابيد که خدمات بيشتري به شما ارائه کنند. اصول کار اين نرم‌افزارها بر استخراج اطلاعات دريافت شده از سنسورهاي موجود در رايانه استوار است. با توجه به اهميت کنترل دما در رايانه، سيستم‌عامل به طور پيش‌فرض و غيرقابل چشم‌پوشي، دائما اطلاعات سنسورهاي دما را قرائت و وضعيت سيستم را مديريت مي‌کند. اين نرم‌افزار، اطلاعات مشابه را قرائت و به کاربر نمايش مي‌دهد و کاربر نيز مي‌تواند در مورد تصميم‌گيري وضعيت دماي رايانه خود، دخالت بيشتري داشته باشد. متناسب با برند سازنده پردازنده، کارت گرافيک و منبع تغذيه (سه عاملي که بيشترين حرارت را در دل کيس توليد مي‌کنند) مي‌توانيد دماي مناسب کاري براي رايانه خود را شناسايي کنيد. با مراجعه به سايت سازنده مي‌توانيد دريابيد دماي مناسب کاري براي هر قطعه دقيقا چند درجه سانتيگراد است. رايانه براي محافظت فيزيکي، دماي بسيار بالا را تاب نياورده و به سرعت خاموش مي‌شود اما گاهي در دماي قابل تحمل، راندمان سيستم کاهش مي‌يابد. اين اتفاق به خصوص در هنگام اجراي بازي‌ها رخ مي‌دهد و کاربران آن را به شکل افت فريم يا توقف لحظه‌اي بازي در اوج تحرکات، تجربه مي‌کنند. بعد از مانيتورينگ دما، به سادگي مي‌توانيد دريابيد که آيا رايانه شما داغ مي‌کند يا نه. لازم به توضيح است که بسياري از پردازنده‌هاي جديد مجهز به فناوري Turbo در بازه‌هاي کوتاهي از زمان به اوج فرکانس کاري خود رسيده براي چند ثانيه داغ‌تر از ديگر اوقات خواهند بود. اين زمان‌ها را نبايد به حساب داغ شدن سيستم گذاشت و دماي متوسط در بازه‌هاي طولاني (حداقل 10 دقيقه) مي‌تواند ملاک گرم شدن بيش از حد رايانه تلقي شود. يکي از ساده‌ترين راه‌هاي علاج گرم شدن رايانه‌ها، غبار روبي سيستم است. گرد و خاک به خصوص در نواحي خشک‌، به سادگي همه قطعات رايانه را مي‌پوشاند و فرآيند خنک شدن را با کندي مواجه مي‌سازد. با استفاده از دستگاه توليد باد و يا با استفاده از جارو برقي‌هاي قوي (بدون تماس و ضربه به قطعات)، گرد و خاک را از قطعات رايانه خود پاک کنيد. اين کار مي‌تواند در مورد رايانه‌هاي پر از گرد و خاک، چند درجه‌اي دماي سيستم را پايين بياورد. دومين راه‌حل، استفاده از فن‌هاي بيشتر است. هر اندازه که هواي درون کيس با سرعت و شدت بيشتري جريان داشته باشد، رايانه سريع‌تر خنک مي‌شود. استفاده از فن معمولا باعث افزايش ايجاد سر و صداي بيشتر رايانه مي‌شود. براي رفع اين مشکل از فن‌هاي جديدتر موسوم به Silent استفاده کنيد. اين فن‌ها کاملا بي‌صدا کار مي‌کنند و افزودن يک يا چند تا از آن‌ها به کيس رايانه، موجب آزار کاربر آن نمي‌شود. حتي بد نيست براي آرامش بيشتر اعصاب، فن‌هاي پر سر و صداي فعلي را نيز با اين نوع فن‌ها تعويض کنيد.

دست آخر از قرار دادن رايانه در محلي که آفتاب به طور مستقيم روي آن مي‌تابد و يا به طور کلي از باد کولرهاي خنک بي‌نصيب است، پرهيز کنيد.

(0)
لینک اختصاصی خبر:
بازگشت به بالا
  • نظر شما