مرور گر شما بسیار قدیمی است و توانایی بازدید از سایت را ندارد لطفا از لینک زیر مرورگر جدید دریافت کنید
Firefox
شنبه,24 آذر 1397
صفحه اصلیاخبار برق تعداد بازدید کننده: 1296منبع: روزنامه خراسان
کد خبر : 10002095 14:33:00 | 1394/1/24

فعاليت آنلاين کودکان و نوجوانان در شبکه هاي اجتماعي چنان چه بدون نظارت والدين باشد، مخاطراتي در پي دارد. مرکز مديريت امداد و هماهنگي عمليات رخدادهاي رايانه اي (ماهر) با اعلام نکاتي به خانواده ها، نسبت به مخاطرات حضور کودکان در فضاي آنلاين هشدار داد. والدين بايد به فرزندان خود يادآوري کنند که فعاليت‌هاي آنلاين نتايجي را در زندگي واقعي به دنبال دارد و کلماتي که مي‌نويسند و تصاويري که ارسال مي‌کنند، به شکل آفلاين نتايجي را در پي خواهد داشت.

کودکان و نوجوانان تنها بايد چيزي را ارسال کنند که مي‌خواهند همه مشاهده کنند. حتي اگر تنظيمات محرمانگي بالا و با دقت باشد، باز هم ممکن است کساني پروفايل فرزند شما را مشاهده کنند که شما يا فرزندتان با آن ها راحت نيستيد. به فرزندان خود بياموزيد که در مورد زبان آنلاين خود فکر کنند و پيش از ارسال تصاوير و ويدئوها خوب بينديشند. ممکن است افراد بسياري پست‌هاي فرزند شما را ببينند که براي شما خوشايند نباشد. به فرزندانتان يادآوري کنيد زماني که چيزي را ارسال کردند، ديگر قادر به بازگرداندن آن نيستند. حتي اگر اطلاعاتي را از سايتي پاک کنيد، کنترلي روي نسخه‌هاي قديمي‌تر اين اطلاعات که ممکن است روي رايانه هاي ديگران وجود داشته باشد و به صورت آنلاين دست به دست شود، نداريد. به فرزندان خود بگوييد که خود را به جاي ديگران جا نزنند. به فرزندان خود بياموزيد که ايجاد سايت، صفحه يا پستي که به نظر مي‌رسد توسط فرد ديگري مانند معلم، همکلاسي يا هر فرد ديگري ايجاد شده، کار اشتباهي است. به آن ها بگوييد که مطالب اشتراکي خود را محدود کنند. به فرزندان خود کمک کنيد ياد بگيرند چه اطلاعاتي بايد خصوصي و محرمانه باقي بمانند.

با فرزندان خود درباره اهميت محرمانه باقي ماندن برخي چيزها در مورد اطلاعات شخصي، اعضاي خانواده و دوستان صحبت کنيد. اطلاعاتي مانند شماره شناسنامه و کد ملي، آدرس خيابان، شماره تلفن و اطلاعات مالي خانواده (از جمله شماره‌هاي کارت اعتباري و حساب بانکي) محرمانه هستند و بايد هميشه محرمانه باقي بماند. شما به کودک خود درباره رعايت ادب در زندگي معمولي آموزش مي‌دهيد. با آ ن ها درباره رعايت ادب آنلاين نيز صحبت کنيد. استفاده از کلماتي مانند «لطفاً» و «متشکرم» در متن‌ها نيز بايد رعايت شود.استفاده از فونت‌هاي نامناسب يا خيلي درشت يا خيلي ريز يا استفاده از رشته‌اي طولاني از علايم نگارشي مانند فرياد زدن است. اغلب افراد از آن خوششان نمي‌آيد. به فرزند خود توصيه کنيد در برابر وسوسه ارسال يک پيغام براي تمامي افرادفهرست تماس خود، مقاومت کند و هر پيام را صرفا براي افرادي که واقعاً مخاطب آن هستند، ارسال کند.

 

از تنظيمات محرمانگي استفاده کنيد

بسياري از سايت‌هاي شبکه‌هاي اجتماعي و اتاق‌هاي چت داراي تنظيمات محرمانگي قابل تنظيم هستند، در نتيجه مي‌توانيد دسترسي افراد به پروفايل فرزند خود را محدود کنيد. در مورد اهميت اين تنظيمات و افرادي که مجاز به مشاهده پروفايل فرزند شما هستند، با وي صحبت کنيد.روي حساب‌هاي کاربري چت و ويدئو چت فرزند خود نيز تنظيمات محرمانگي بالايي را اعمال کنيد. اغلب برنامه‌هاي چت به والدين اجازه مي‌دهند کنترل کنند آيا افرادفهرست تماس فرزندشان قادر به ديدن وضعيت آنلاين وي هستند يا خير. برخي حساب‌هاي کاربري چت و ايميل به والدين اجازه مي‌دهد در مورد افرادي که مي‌توانند براي فرزند آن ها پيغام ارسال کنند، تصميم گيري کنند و افرادي را که مايل نيستند در فهرست وي باشند، مسدود کنند.

 

يک نام امن ايجاد کنيد

با فرزند خود درباره نامي که با آن در محيط مجازي نمايش داده مي‌شود صحبت کنيد. نام وي نبايد اطلاعاتي در مورد سن، محل زندگي يا جنسيت وي به همراه داشته باشد. به منظور محرمانگي بيشتر بهتر است اين نام با ايميل وي يکسان باشد. ممکن است لازم باشد دوستان آنلاين فرزند خود را به افرادي که واقعاً آن ها را مي‌شناسند، محدود کنيد.با کودکان خود درباره کارهاي آنلاين آن ها صحبت کنيد.

از شبکه‌هاي اجتماعي که فرزند شما استفاده مي‌کند آگاه باشيد تا فعاليت‌هاي آن ها را بدانيد. ممکن است لازم باشد سايت‌هاي شبکه‌هاي اجتماعي مورد استفاده آن ها را به دنبال اطلاعات ارسالي شان جست وجو کنيد. آيا آن ها وانمود مي‌کنند که شخص ديگري هستند؟ آن ها را از طريق نام، لقب، نام مدرسه، سرگرمي‌ها، سال تحصيلي يا گروه‌هايي که عضو هستند، جست وجو کنيد.ازفرزند خود بپرسيد که با چه کسي آنلاين در تماس است.به فرزند خود اطمينان بدهيد که درصورت احساس تهديد يا ناراحتي توسط افراد آنلاين مي‌تواند به شما اعتماد کند و همه چيز را بيان کند.

(0)
لینک اختصاصی خبر:
بازگشت به بالا
  • نظر شما